любопитно
Най-големите футболни стадиони в света
Колкото и изненадващо да звучи, нито Маракана (първа снимка), нито обновения Уембли(втора снимка) са най-големите футболни стадиони в света.
Двата дори не достигат капцитет от 100 000 места. Маракана е с капцитет от 92 000 седящи места се нарежда на 9 място, а Уембли е с 90 000 места и е на 10 позиция.
Стадиони които се използват за футбол и имат капацитет равен или по-голям от 100 000 само 7.
Интересен факт е, че нито един от тези стохилядници не се намира в Европа или Южна Америка.
В следващия материал ще ви представим най-големите световни стадиони. Трябва да се подчертаем, че това само стадиони, на които се играе европейски футбол.
Стадион: „Първи Май Рунградо“ (Rungnado May Day Stadium)
Капацитет: 150 000 места
Местоположение: Пхенян, Корейска народно-демократична република
Дата на завършване: 1989 г.
Разположен е на остров Рунгра, намиращ се по средата на река Тедонган. Денят на завършването му съвпада с международния ден на труда 1-ви май, откъдето идва и името му. Покривът е във форма на мида има 16 арки, и представлява парашут. Стадионът обхваща площ от 22 500 квадратни метра, има осем етажа и е висок повече от 60 метра. В него се намират различни учебни зали, стаи за отдих, един закрит басейн, сауна, легла и т.н. Макар стадионът се използва предимно за футбол, той е известен и като за арена на масовия паради.
Стадион: „Солт Лейк“ (Saltlake Stadium)
Капацитет: 120 000 места
Местоположение: Калкута,Индия
Дата на завършване: 1984 г.
В момента се използва за футболни мачове и атлетика. Солт Лейк е домакин на игрите на три от големите клубове в индийски футбол East Bengal FC, Mohun Bagan AC and Mohammedan SC.
Стадион: „Ацтека“ (Estadio Azteca)
Капацитет: 114 465 места
Местоположение: Мексико сити, Мексико
Дата на завършване: 1966 г.
Единственият стадион, който има две домакинства на финалите за Световната купа (през 1970 г. и през 1986 г.). На него, по време на Олимпийските игри в Мексико през 1968 година, българският национален отбор по футбол играе финал и се класира на второ място.
Стадион: „Букит Джалил“ (Bukit Jalil Stadium)
Капацитет: 110 000 места
Местоположение: Куала Лумпур, Малайзия
Дата на завършване: 1999 г.
Националния спортен комплекс „Букит Джалил” се намира на юг от столицата Куала Лумпур. Стадионът се смята за най-добрия в Малайзия и в света. Домакин е на мачовете на Малайзийския национален отбор по футбол.
Стадион: „Джавахарлал Неру “ (Jawaharlal Nehru Stadium)
Капацитет: 100 000 места
Местоположение: Делхи, Индия
Дата на завършване: 1982 г.
Джавахарлал Неру е изграден от правителството на Индия. Представлява масивното съоръжение за всякакъв вид спорт. Използва се предимано за футбол. На стадиона се провеждат множество концерти и други масови събития.
Стадион: „Гелора бунг карно “ (Gelora Bung Karno Stadium)
Капацитет: 100 000 места
Местоположение: Джакарта, Индонезия
Дата на завършване: 1962 г.
По известен като Gelora Senayan Stadium. Кръстен на първия Индонезйски президент Сукарно(Sukarno). Той бе обновена за Купата на Азия през 2007г., като Индонезия е една от четирите страни, които са домакин на състезанието.
Стадион: „Азади “ (Azadi Stadium)
Капацитет: 100 000 места
Местоположение: Техеран, Иран
Дата на завършване: 1971 г.
Стадион предназначен единствено за футбол. Част от комплекса Азади, и е заобиколена от гребна база, футболни терени за обучение, фитнес, закрити плувени съоръжения и волейболни зали.
Стадион: „Ноу Камп“ (L'Estadi (Camp Nou))
Капацитет: 98 934места
Местоположение: Барселона, испания
Дата на завършване: 1957 г.
Няма как да пропуснем най-големия Европейски стадион. Ноу Камп или както е известен в испания Estadi del Futbol Club Barcelona. Размерите на игрището са 105 метра на дължина и 68 метра на ширина, като притежава рекордните 105 изхода. Ноу Камп е домакински стадион на ФК „Барселона“. Строен е между 1954 и 1957 година и официално открит на 24 септември 1957. Първият мач, който се е играл на стадиона, е между „Барселона“ и полския отбор „Легия“ (Варшава), спечелен с 4:2 от каталунците. На този паметен миг на стадиона е имало над 90 000 зрители.
» Най-старата обувка в света
» Първите в света филми и първият български филм
» Рицaр джедай - новата световна религия
» Най-високият човек в света
» Най-младата майка в света
» Най-малката държава в света
Алпинистка съдбаАлпинистът ветеран Жерар Омел извършил 6 изкачвания на Еверест. Той умрял в къщата си, докато докато сменял изгоряла крушка, паднал от стълбата и си ударил главата в раклата. |