списание bTOURISM  |  каталог на хотели  
  любопитно  
Най-големите футболни стадиони в света

Най-големите футболни стадиони в света

Най-големите футболни стадиони в света


     Колкото и изненадващо да звучи, нито Маракана (първа снимка), нито обновения Уембли(втора снимка) са най-големите футболни стадиони в света.

Двата дори не достигат капцитет от 100 000 места. Маракана е с капцитет от 92 000 седящи места се нарежда на 9 място, а Уембли е с 90 000 места и е на 10 позиция.

Стадиони които се използват за футбол и имат капацитет равен или по-голям от 100 000 само 7.

Интересен факт е, че нито един от тези стохилядници не се намира в Европа или Южна Америка.

В следващия материал ще ви представим най-големите световни стадиони. Трябва да се подчертаем, че това само стадиони, на които се играе европейски футбол.

Стадион: „Първи Май Рунградо“ (Rungnado May Day Stadium)
Капацитет: 150 000 места
Местоположение: Пхенян, Корейска народно-демократична република
Дата на завършване: 1989 г.

Разположен е на остров Рунгра, намиращ се по средата на река Тедонган. Денят на завършването му съвпада с международния ден на труда 1-ви май, откъдето идва и името му. Покривът е във форма на мида има 16 арки, и представлява парашут. Стадионът обхваща площ от 22 500 квадратни метра, има осем етажа и е висок повече от 60 метра. В него се намират различни учебни зали, стаи за отдих, един закрит басейн, сауна, легла и т.н. Макар стадионът се използва предимно за футбол, той е известен и като за арена на масовия паради.

Стадион: „Солт Лейк“ (Saltlake Stadium)
Капацитет: 120 000 места
Местоположение: Калкута,Индия
Дата на завършване: 1984 г.

В момента се използва за футболни мачове и атлетика. Солт Лейк е домакин на игрите на три от големите клубове в индийски футбол East Bengal FC, Mohun Bagan AC and Mohammedan SC.

Стадион: „Ацтека“ (Estadio Azteca)
Капацитет: 114 465 места
Местоположение: Мексико сити, Мексико
Дата на завършване: 1966 г.

Единственият стадион, който има две домакинства на финалите за Световната купа (през 1970 г. и през 1986 г.). На него, по време на Олимпийските игри в Мексико през 1968 година, българският национален отбор по футбол играе финал и се класира на второ място.

Стадион: „Букит Джалил“ (Bukit Jalil Stadium)
Капацитет: 110 000 места
Местоположение: Куала Лумпур, Малайзия
Дата на завършване: 1999 г.

Националния спортен комплекс „Букит Джалил” се намира на юг от столицата Куала Лумпур. Стадионът се смята за най-добрия в Малайзия и в света. Домакин е на мачовете на Малайзийския национален отбор по футбол.

Стадион: „Джавахарлал Неру “ (Jawaharlal Nehru Stadium)
Капацитет: 100 000 места
Местоположение: Делхи, Индия
Дата на завършване: 1982 г.

Джавахарлал Неру е изграден от правителството на Индия. Представлява масивното съоръжение за всякакъв вид спорт. Използва се предимано за футбол. На стадиона се провеждат множество концерти и други масови събития.

Стадион: „Гелора бунг карно “ (Gelora Bung Karno Stadium)
Капацитет: 100 000 места
Местоположение: Джакарта, Индонезия
Дата на завършване: 1962 г.

По известен като Gelora Senayan Stadium. Кръстен на първия Индонезйски президент Сукарно(Sukarno). Той бе обновена за Купата на Азия през 2007г., като Индонезия е една от четирите страни, които са домакин на състезанието.

Стадион: „Азади “ (Azadi Stadium)
Капацитет: 100 000 места
Местоположение: Техеран, Иран
Дата на завършване: 1971 г.

Стадион предназначен единствено за футбол. Част от комплекса Азади, и е заобиколена от гребна база, футболни терени за обучение, фитнес, закрити плувени съоръжения и волейболни зали.

Стадион: „Ноу Камп“ (L'Estadi (Camp Nou))
Капацитет: 98 934места
Местоположение: Барселона, испания
Дата на завършване: 1957 г.

Няма как да пропуснем най-големия Европейски стадион. Ноу Камп или както е известен в испания Estadi del Futbol Club Barcelona. Размерите на игрището са 105 метра на дължина и 68 метра на ширина, като притежава рекордните 105 изхода. Ноу Камп е домакински стадион на ФК „Барселона“. Строен е между 1954 и 1957 година и официално открит на 24 септември 1957. Първият мач, който се е играл на стадиона, е между „Барселона“ и полския отбор „Легия“ (Варшава), спечелен с 4:2 от каталунците. На този паметен миг на стадиона е имало над 90 000 зрители.

»  Най-старата обувка в света
»  Първите в света филми и първият български филм
»  Рицaр джедай - новата световна религия
»  Най-високият човек в света
»  Най-младата майка в света
»  Най-малката държава в света
Ефектът на пеперудата
Ефектът на пеперудата
Четирима души били докарани едновременно в болница: Шели Мюлер с травма на главата, Тим Вегас с лека контузия, Брайън Коркоран със сериозно увреждане на венците и Памела Клесик без два пръста на дясната ръка… Мюлер закарала мъжа се на работа и за изпроводяк, преди да го целуване, му показала за секунда гърдата си. Шофьора на минаващо такси, Тим Вегас, се заплеснал от видяното, загубил управление и се блъснал в сградата на болницата, където зъболекарката Памела Клесик преглеждала устната кухина на Брайън Коркоран. От силния удар стоматоложката подскочила и наранила с инструмента небцето на пациента. От шока Коркоран рязко затворил челюстта си, отхапвайки два пръста на Клесик. Мюлер паднала на главата си пред сградата.
още от наградите Дарвин

  реклама  
  лимони  
Билярдът произлиза от Индия.
Носът и ушите растат през целия живот.
В САЩ Коледа става национален празник през 1890г.
още лимони

още от лимони на фокус